Ing. Pavel Bradáč,

poradce pro vztah člověka a psa

Velkou část práce poradce pro vztah člověka a psa tvoří náprava problémového chování psů, ať už pomocí individuálních konzultací nebo skupinových akcí.

Vím, jaký je to pocit mít psa a řešit problémové chování, proto jsem rád, že mohu už od roku 2009 pomáhat nacházet majitelům a jejich psům ten správný vztah a s jeho pomocí tak tvořit harmonické týmy založené na důvěře, respektu a komunikaci.

Šťastný pes je ten, který žije v souladu s prostředím a v souladu se svou lidskou smečkou. Pomohu Vám porozumět svému psovi a naučím Vás komunikovat s ním tak, aby Vám rozuměl.

 

Řešení na „první dobrou“

Velmi často se setkávám s tím, že řeším chování psů které už se někdo snažil „vychovat“ či „převychovat“ a výsledkem je často strachové chování, zhoršení či vznik agrese a podobně. Každé problémové chování je možné řešit pozitivně. Je mi těchto psů vždy velmi líto, plno příběhů najdete v mých článcích.

 

Předejděte problémům

Pomohu Vám rozhodnout se pro správné plemeno podle Vašeho životního stylu, Vašich potřeb a možností. Mohu Vám také pomoci vybrat správného chovatele, vybrat správného psa či fenu z vrhu. A nebo Vám rád pomohu vybrat si z útulku takového psa, který bude odpovídat Vašim potřebám a nárokům, abyste předešli problémům.

Další možnosti pomoci pro vyšší kvalitu vztahu či pro úspěchy

jaké jsou Moje zásady?

Vztah se psem je složen z plné důvěry, vzájemného respektu a správné komunikace.

Pozitivní metody jsou postaveny na týmové souhře, na vztahu člověka a psa a na pozitivních prožitcích. Více a podrobně postupně také na www.dogopedie.cz .

Jde to i bez trestů, zákazů a korekcí.

Pokud psa naučíte, co má dělat a proč to má dělat, tak není potřeba trestat a používat různé donucovací pomůcky, počínaje škrtícím obojkem a konče ranami elektrickým proudem.

Profesionalita a znalost etologie.

Odmítám různá amatérská a laická řešení, ne proto že bych byl nesnášenlivý, ale proto že podobná řešení ke mně přivedla spousty majitelů se psy ve špatném psychickém stavu, a to většinou zbytečně; na začátku byl drobný problém s poslušností a na konci výsledkem práce dvou – tří „odborníků“ pes na hranici utracení. Správné řešení nesmí problém zhoršit.

Problémové je vždy chování, nikoli pes.

Věřím a vím, že všichni psi jsou v jádru skvělí. Jen dostali vrozené či získali životem špatné návyky, špatnou zkušenost, strach či něco podobného.

Hra jako základní kámen důvěry.

Psi i vlci si rádi hrají, hrou se učí poznávat svět, hrou se učí znát chování ostatních členů týmu a zvyšuje se tak pocit sounáležitosti. Pomocí her lze dosáhnout skvělých výsledků zábavným způsobem.

Vůdce smečky nebo dobrý šéf?

Má-li pes respektovat majitele beze strachu a donucení, je třeba si respekt získat pozitivně; být pro psa dobrým šéfem, kterého se nebojí, kterému věří, a se kterým chce být. Odmítám využívat metody „vůdců smečky“, které využívají strachu a nátlaku.

Učení správného, místo odnaučování špatného chování.

Učení správného chování je daleko jednodušší a rychlejší řešení než odnaučování špatného chování. Má také jasný výsledek, pokud nějaké chování psa zakážete/potlačíte/zabráníte, nevíte jakým jiným (někdy ještě horším) chováním ho pes nahradí.

Pozitivně také znamená, chtít místo muset.

U problémů, kdy pes něco nedělá, je obvykle nepochopení psa, co dělat má, nedostatek motivace nebo strach činnost provést. Při správné analýze je řešení obvykle snadné a rychlé.

Pozitivně není o názvu.

Jsou metody a lidé, kteří se tváří jako „pozitivní“ a při podrobnějším rozboru se psi donucují a stresují. Snažím se naučit majitele, jak rozeznat pozitivní metodu vlastním rozumem a nikoli na základě názvu a nálepky. Základní princip je ten, že při pozitivním přístupu pes dělá něco, protože chce a ne proto, že musí.

Vyřešte problémy se svým psem bez trestů a násilí.

Pomocí behaviorální terapie a změnou komunikace mezi psem a majitelem jsem jako poradce pro vztah člověka a psa pomohl již stovkám problémových psů být zase partnerem a přítelem. Pomohu vám vyřešit všechny druhy problémového chování.

Vyzkoušejte individuální konzultace nebo se zúčastněte některé mnou vedené skupinové akce, a nebo se podívejte na instruktážní videa.

Projekty, které jsem inicioval, a na kterých se podílím

2001–2010
Klub pracovní a záchranné kynologie

Pořádal jsem ročně 12–16 psí záchranářských výcvikových víkendů, 4 týdny výcviku na moři v Chorvatsku a zimní a letní záchranářské psí týdny v ČR a měl okolo 50 aktivních členů, celkem prošlo klubem cca 250 psů.

Psí sporty, které jsem v ČR inicioval a pomohl rozběhnout:

Doxpedition

Letní “expediční” výpravy se psy do zajímavých míst v zahraničí.
2015 – Rakouské Alpy a Chiemsee,
2016 – zubři (Bělověžský prales), příroda a jezera v Polsku,

2009–2017
Škola pracovní a zábavné kynologie

Akce známá také jako Herolky, od roku 2009 pořádá ročně okolo 180 víkendových a týdenních akcí, kterých se účastní ročně okolo 1400 zájemců.

Další zajímavé akce, které jsem realizoval:

  • 27x výcvik vodní záchranařiny se psy v Chorvatsku,
  • 2x Lavinový psí kurz, z toho jeden v Alpách, Dachstein
  • Safari Dvůr Králové, pravidelný jarní školní výlet, spojený se socializací a s výchovou a výcvikem v náročných podmínkách,

od 2017
Dobrá Psí Duše

Každoroční poděkování těm kteří se starají o opuštěné psy.

2015–dosud
Dobrá psí škola

Je síť psích škol, které důsledně používají pozitivní metody výcviku a výchovy psů. Síť jsem založil proto že jsem se setkával často s majiteli. Informace pro majitele psů najdete na www.dobrapsiskola.cz

2014, 2015
Dog Adrenaline Camp

Letní týden pro psí i lidské nadšence adrenalinových sportů. Spolu se psem si účastníci užili kurz přežití, noční výpravu, pobyt na opuštěném ostrově, jízdu lodí a tankem, let letadlem, překážkovou dráhu a další. Navazuje od roku 2020 Army Dog Team s podobnou tématikou Videa a pozvánka na armydogteam.kynolog.cz

2019
Velký seriál o psech

v tištěných Lidových novinách, který jsem organizoval a částečně také napsal, podrobnosti na www.dognews.cz