Z mých videí vybírám

Co se dozvíte v 1. díle:

  • Jak psi rozlišují lidi a zvířata. Mají to stejné jako lidi?
  • Co je etogram a základní soupis chování psa
  • Instinktivní chování psa v jednotlivých životních situacích
  • Pes není člověk – pes x člověk
  • Jakým způsobem pes myslí a vnímá své okolí

Délka videa: 10 minut

Psí Logika 1- Jak pochopit psí chování a myšlení - 1. díl – začínáme

Pes jako nejlepší přítel člověka umí být velmi věrným a laskavým společníkem. Pořídili jste si psa z útulku, štěně nebo si chcete jako vzorný pejskař jen rozšířit obzory? Toužíte blíže poznat psí myšlení, zákoutí psí duše a vytvořit si se svým čtyřnohým mazlíčkem ještě větší pouto na základě získaných informací? Abychom svým psím mazlíčkům lépe porozuměli, mohli si všímat jednotlivých projevů chování, rozklíčovat, co nám psi sdělují, nebát se je pustit na volno bez vodítka a žít bok po boku spokojeně a šťastně, připravil si pro vás psí psycholog Ing. Pavel Bradáč 10dílný seriál „Psí Logika“. Osnova webináře je sestavena na základě více než 10 let zkušeností z praxe i teorie. Jednotlivé lekce nejsou dlouhé a k jejich přehrání vám bude stačit i mobilní telefon s dobrým internetovým připojením. Čas, který investujete do tohoto kurzu a studia psí duše vám pomůže k ještě lepšímu vztahu se svým psem. Díky znalostem velmi dobře odhadnete, co se vám chováním pejsek snaží říci a dát najevo. Pokud se svému čtyřnohému mazlíčkovi budete od štěněte věnovat, chodit na dlouhé procházky, trávit čas aktivně a budovat vztah prostřednictvím her, stanou se z vás nerozluční parťáci, mezi kterými panuje velká důvěra. Vaše procházky budou rázem klidnější, pes přiběhne na zavolání či gesto a i méně komfortní situace zvládne díky důvěře a odolnosti vůči stresu psa na jedničku. Vše je jen otázkou vzájemného poznávání a tréninku. Staňte se hrdým majitelem vyrovnaného a šťastného psa díky seriálu Psí Logika i vy.

Co se dozvíte ve 2. díle:

  • Co můžeme vyčíst z chování psa
  • Jak se psi projevují ve větší skupině
  • Komunikace a komunikační signály
  • Detailní rozbor hierarchie zdrojů
  • Jak být psovi dobrým šéfem
  • Důvěra mezi psy, důvěra mezi člověkem a psem

BONUS: Rozdíl mezi psem a vlkem

Délka videa: 9 minut

Psí Logika 2. díl - Jak je to s tou dominancí

Vítejte u 2. dílu seriálu Psí Logika, který podrobně rozebírá nejrůznější aspekty a zákoutí psího chování. V 1. díle jsme už zlehka prozkoumali myšlení našich čtyřnohých mazlíčků a seznámili se s tím, jak psi vnímají okolní svět. Díky nahlédnutí do psí duše víte, jak se navzájem s pejskem lépe pochopit, abyste mohli společně dobře fungovat a prožívat mnoho pohodových a bezstarostných chvil. 2. díl webináře Psí Logika podrobně rozebírá téma dominantního a submisivního chování u psa. Může být skutečně pes pouze dominantní či pouze submisivní jedinec, nebo jde o dávno překonané pojmy? Pokud chcete podrobně popsat, jak se váš domácí mazlíček chová, zkuste jednotlivé projevy chování psa nejprve pozorovat v různém prostředí a nestačíte se divit. Který ze skupiny psů bude první u misky se žrádlem? Jaký pes doběhne pro hozený míček a kdo situaci vyhodnotí jako nebezpečnou a raději celou akci bude jen zpovzdálí pozorovat? Bude to právě váš mazlíček, nebo ne? Chová se pes jinak, když je o samotě, nebo jen za přítomnosti ostatních psů? Nezapomínejte na to, že každého psího mazlíčka je třeba posuzovat individuálně a přihlédnout k jeho celkovému chování, rase i věku psa. Zejména u některých plemen psů může docházet k agresi, která vzniká převážně ze strachu spolu s tendencí chránit si své zdroje. Jsme to my, páníčci, kdo svým psům utváříme pocit důvěry a ukazujeme, že jim zvládneme zorganizovat život a nastavit zdravé hranice. Jak rozpoznat pouhé škádlení, poměřování sil, jakými způsoby může být u psa vyjadřována dominance a jak může agrese souviset se situacemi, kdy se pes ocitá ve stresu a pod tlakem? To se dozvíte v následujícím 2. díle webináře Psí Logika vedeného zkušeným psím psychologem a kynologem Ing. Pavlem Bradáčem.

Co se ve 3. díle dozvíte:

  • Proč pes neposlechne na povel
  • Jak psa naučit poslouchat na povel – nejčastější chyby
  • Tvorba motivace a potenciálu radosti u psa
  • Bázlivost psa při neuposlechnutí na povel
  • Detaily procesu učení novému povelu
  • Psí komunikace a psí stres

BONUS: Pamlskový test stresu

Délka videa: 9 minut

Psí Logika 3. díl – Proč pes neposlechne na povel

3. díl mini webináře je zaměřen na velmi časté a důležité téma, které trápí nejednoho pejskaře. Proč mě pes neposlouchá? Možná i vy si (nejen) v poslední době kladete dokola tuto otázku. Známe to všichni. Při venčení psa v parku, na louce nebo třeba na polní cestě pustíme jinak celkem klidného čtyřnohého mazlíčka na volno. Pes je šťastný, běhá, dovádí s ostatními psy a v momentě, kdy se jej snažíte přivolat zpět zkrátka neposlechne na povel a nepřiběhne na první, možná ani na druhé zavolání. Většina majitelů se na vycházkách z hlediska poslušnosti spokojí s tím, když pes netahá za vodítko, chová se hezky k dalším psům a neobtěžuje ostatní lidi. Je třeba mít na paměti, že se chování psa s věkem postupně mění. Jiné je chování u štěněte a u pejska v období dospívání a zcela jiné následně u psa v dospělosti. Každé období má svá jasná specifika, která je třeba při výchově respektovat. Pro štěně je přímo typické hravé chování, kdy se mladý pes připravuje na fungování ve smečce. K výcviku a učení psa povelům patří i budování vztahu se svým páníčkem, který je jednou z podmínek vyrovnaného a spokojeného soužití se psem. Jak je možné, že mnohdy svým čtyřnohým mazlíčkům při výcviku nevědomě vytváříme návyk na zcela odlišný povel? O tomto tématu se více dozvíte v následujícím díle webináře. Nejdůležitější pohnutkou pro jakékoliv chování u psů je motivace. Tohle velké téma už samo o sobě vzbuzuje mnoho otázek a podtémat, které s ním úzce souvisí. Co když dojde k tomu, že se pes bojí poslechnout? I proti strachu se dá díky osvědčeným metodám bojovat a v praxi to může dopadnout jako v případě psa ze 3. dílu seriálu Psí Logika (Bára). Mnohdy je na vině nedokonalá psí komunikace a stres, kdy se pes bojí dané situace, čemuž odpovídá i jeho chování. Jednou z možností, jak psovi vytvořit pevný denní řád a poskytnout mnoho zábavy, je přihlásit vašeho psího mazlíčka do psí školy nebo na kynologické cvičiště. Právě tady se můžete svěřit do rukou odborníků, kteří vám poradí, jak se psem správně komunikovat, naučit ho základní povely i jak na správné přivolání. Pak budete s klidným svědomím schopni pustit vašeho psího miláčka při procházkách z vodítka, aniž by divočil a neuposlechl daným povelům. Důvody neuposlechnutí psa na povel, téma motivace i stresového chování podrobněji rozebere psí psycholog Ing. Pavel Bradáč ve 3. díle mini webináře Psí Logika.

Co se ve 4. díle dozvíte:

  • Jak pes vnímá svět
  • Jak psi používají smysly – čich, sluch, zrak
  • Čichová paměť a pachový katalog psa
  • Citlivost psího sluchu, rozlišování tónů
  • Zorné pole psa a vnímání barev
  • Jaké barvy je pro psa těžší rozeznat
  • Jak pes vnímá čas
  • Mají psi pocit viny?
  • Může pes odhalit nemoc či změnu zdravotního stavu u člověka?

Délka videa: 11 minut

Psí Logika 4. díl Jak pes cítí, vidí, slyší a vnímá

Psí vnímání světa se hodně liší od způsobu, jak svět vnímá člověk. Rozlišujeme tři hlavní způsoby, jak pes vnímá okolní svět. Na jejich základě si pes utváří konstrukty a přizpůsobuje jim své chování. K tomu mu dopomáhají nejvyvinutější smysly. Od člověka se pes kvůli rozdílné fyziologii i citlivosti jednotlivých smyslových orgánů zásadně odlišuje. Tipnete si, který ze smyslů má pes nevyvinutější a který naopak nejméně? Pokud vás podrobněji zajímá fyziologie smyslových psích orgánů i to, jak své smyslové orgány pes využívá ve svém každodenním fungování a vnímání světa, pak se rozhodně máte na co těšit a ve 4. díle seriálu Psí Logika vás odborník, nejen na psí chování, myšlení a psí duši – Ing. Pavel Bradáč, do fungování jednotlivých smyslů a smyslových orgánů u psa podrobně zasvětí. Věděli jste, že si pes utváří k jednotlivým pachům emoční reakci, díky čemuž si velmi dobře daný pach spojí s konkrétními vzpomínkami, osobami či zvířaty? Schválně, jestli si dobře tipnete, kolik různých pachů může registrovat čichová paměť psa. Budou to stovky, tisíce nebo dokonce desetitisíce? Před zhlédnutím videa vám můžeme jen napovědět, že my lidé si s naším čichovým rejstříkem obdobné rozlišování jednotlivých vůní a pachů, jako to svede pes, vůbec nedokážeme představit. Jak na základě pachového rozlišení pes komunikuje se svým okolím? I na toto vysvětlení se můžete těšit v následujícím díle webináře. Kromě čichu se ve 4. díle mini webinářů Psí Logika detailně podíváme, jak moc rozvinutý je u psa zrak i to, jaké barvy psi rozeznávají hůře a jaké lépe. Jak pes vnímá realitu, minulost a budoucnost, jak se přizpůsobuje svému okolí, může mít i pes pocit viny a je skutečně možné, že pes u člověka zvládne odhalit nemoc či změnu fyzického stavu? Odpověď nejen na tyto otázky vám přinese 4. díl webináře. Stiskněte play a jdeme na to!

Co se ve 5. díle dozvíte:

  • Průběh stresu a stresové reakce u psa
  • Jak psi vnímají stres
  • Jak psi reagují na stres
  • Nejčastější spouštěče stresu a stresové reakce
  • Snášenlivost stresové reakce
  • Coping – zvládání stresové reakce
  • Míra stresu – eustres a distres a jeho působení na psa

Délka videa: 8 minut

Psí Logika 5. díl - Pes a stres

Představte si, že jste se znenadání ocitli v situaci, kdy jste byli vystaveni velkému tlaku, který navíc korunovala zcela neznámá situace, v níž jste se nacházeli úplně poprvé. Tyto momenty jsou velmi stresující pro člověka, natož pro naše psy a mohou v nás vyvolávat úzkost. Úplně stejně jako na člověka, působí podobné situace na naše psí mazlíčky. Jen v mnohem větší míře. Stres je zkrátka jedním z nejvěrnějších (ne)přátel člověka. Teď už víte, že je tomu tak i u našich chlupáčů. Jak stresová situace působí na naše psy? Stresové situace, ve kterých se náš čtyřnohý mazlíček může cítit pod tlakem a nekomfortně, rozhodně nesnáší vůbec pozitivně. Ať už se pes bojí bouřky, silného větru, střelby, dlouhého cestování, sirény, Silvestrovského ohňostroje nebo třeba veterináře či přítomnosti dalších lidí, odborník na psí duši, Ing. Pavel Bradáč, má pro vás v 5. dílu seriálu Psí Logika zaručené rady, jak na podobné situace psa zvykat, aby pro něj nepředstavovaly zátěž a nevyvolávaly stres a napětí. Každý pes je jiný a pokud u svého chlupáče zaznamenáte projevy stresu, začněte situaci řešit co nejrychleji. Kňučení, agresivní chování, ničení nábytku, hlasité štěkání, třes, průjem či zvracení můžeme považovat za nejčastější příznaky stresu u psa. Je možné stresový stav páníčka přenést i na psa? Jaké následky může stres u psa vyvolat a jaký vliv má na jeho nervovou soustavu? Proč není dobré, aby byl pes často vystavován stresu a stresovým situacím? Jak stres u psa řešit? Nejen na tyto otázky najdete odpověď v následující 5. epizodě webináře Psí Logika

 

Co se v 6. díle dozvíte:

  • Průběh stresu a stresové reakce u psa
  • Jak psi reagují a stres
  • Projevy stresu u psa
  • Nežádoucí změny v chování
  • Coping – zvládání stresové reakce
  • Míra stresu – eustres a distres a jeho působení na psa

Délka videa: 14 minut

Psí Logika 6. díl - Pes a stres 2. část

Seriál Psí Logika je seminářem teoretickým, ale i praktickým. Jednotlivá videa vedou k lepšímu pochopení, jak pes přemýšlí a jak se učí, ale také k zodpovězení otázky, jak může majitel v jednotlivých situacích ovlivnit chování a jednání svého psa. Pro převážnou většinu majitelů pejsků je z hlediska poslušnosti svých čtyřnohých mazlíčků plně dostačující, když pes přiběhne na první zavolání, netahá za vodítko a na vycházce neobtěžuje ostatní psy a lidi tím, že za nimi běhá, skáče na ně a podobně. Každý si ve skrytu duše přeje, aby se jeho chlupáč choval k ostatním psům uměřeně, přehnaně je neobtěžoval a nedorážel na ně způsoby vedoucí k rozepřím a končící vrčením nebo v krajních případech dokonce rvačkou. Pokud už k takové situaci dojde, zkuste veškeré chování vašeho psa po daném výstupu nejprve analyzovat a přijít na konkrétní motivaci, která k chování v daný moment psa vedla. Jedině pak budete sto naučit vašeho psího mazlíčka, jak se v dané situaci chovat správně. Je možné, aby majitel svojí špatnou komunikací učil psa nežádoucímu chování? V 6. díle seriálu Psí Logika se ve 2. části tématu Pes a stres odborník na psí chování a duši, Ing. Pavel Bradáč, podrobněji zaměří na téma, jak u psa probíhá stresová reakce, detailně rozebere, jakým způsobem pes na stres reaguje i to, jakými technikami je možné jednotlivé stresové reakce překonat a zvládnout.

 

Co se v 7. díle dozvíte:

  • Důležitá role socializace u psa
  • Pes a svět kolem něj
  • Socializační seznam
  • Důležité milníky a období během vývoje psa
  • Generalizace
  • Socializace vs. zvyk
  • Kritéria stresorů
  • Pamlskový test

Délka videa: 13 minut

Psí Logika 7.díl - Socializace, habituace, generalizace a souvislosti

Kdo z nás lidí by se nechtěl začlenit do společnosti mezi další jedince a socializovat se. Stejně důležitý je proces socializace u našich psích mazlíčků. Aby ze štěněte vyrostl šťastný a spokojený pes, který má rád lidi i ostatní zvířata, je důležité, chodit s naším čtyřnohým mazlíčkem co nejčastěji ven a postupně jej zvykat na okolní prostředí. 7. díl seriálu Psí Logika přináší z několika úhlů pohled na procesy a způsoby učení našich chlupáčů a formování psího chování v konkrétních situacích. Učit psa novému chování a seznamovat jej s novými situacemi můžeme po celý jeho život. Ideální pro zdravý vývoj psa je, když jej postupně od štěněte začneme zvykat na další psy a nastavíme našemu chlupáčovi bezpečné mantinely. Každá zkušenost je důležitá a našemu psovi formuje pohled na svět. Naučte se, jak lépe vnímat konkrétní signály a porozumět řeči svého psího mazlíčka. V situacích, které pes nezná a jsou pro něj nové, může zmatkovat, chovat se nepředvídatelně a být pod velkým stresem. Proto je důležité psa také maximálně socializovat, aby se mohl v daných situacích po boku ostatních psů a zvířat cítit bezpečně. Jak pes vnímá svět? Jak psa postupně zvykat i na méně příjemné situace? Co ještě zahrnuje pojem socializace a kdy už se jedná o zvyk? Jde starého psa naučit novým kouskům? Tyto velmi důležitá témata vám v 7. díle webináře Psí Logika podrobně rozebere psí psycholog s 10letou praxí, Ing. Pavel Bradáč, jehož další přednášky a kurzy najdete například zde. Přihlaste se na seminář a absolvujte ho online z pohodlí domova.

 

Co se v 8. díle dozvíte:

  • Jak zvykat psa na nové situace a prostředí
  • Stresory
  • Vývojová období psa
  • Limity psa a únava
  • Žebříček hodnot
  • Období vhodná k socializaci
  • Motivace

Délka videa: 12 minut

Psí Logika 8. díl - Socializace, psí puberty a další vývojové fáze, žebříček hodnot

Jedno z českých tradičních rčení říká, že zvyk je železná košile. Na nové prostředí a situace si ve svém životě zvykáme my i naši čtyřnozí mazlíčci. Někdy je potřeba více času, jindy méně. To záleží na vývojovém období našeho psa i dané situaci. Víte, že jsou v životě psa milníky, kdy je pro ně učení a socializace snazší a kdy naopak náročnější? Které to jsou, jaká s sebou nesou úskalí a v jakém věku začíná psí puberta? Nejen to vám v 8. díle seriálu Psí Logika osvětlí psí psycholog a odborník na chování našich psích mazlíčků, Ing. Pavel Bradáč. Důležitou součást v životě psa představuje socializace, o které jste se už dozvěděli v předchozím 7. díle seriálu Psí Logika. Socializace je přímo ideálním nástrojem k výchově, modelování psího chování i utváření vztahu a důvěry pejska se svým majitelem. Pes se prostřednictvím socializace učí rozlišovat bezpečné situace a utváří si žebříček hodnot. Další skvělou metodikou jsou hry a výcvik, díky kterým pes lépe zvládá problémové situace. Mějte na paměti, že trestání psa ničemu nepomůžete. Kvůli trestům může u psa dojít ke ztrátě motivace a narušení vaší vzájemné důvěry. Vždy se proto místo kárání snažte nežádoucí chování vašeho chlupáče přeformulovat do žádoucí podoby. To ovšem vyžaduje trénink a značnou trpělivost, ale přináší své ovoce. Online přednášku Ing. Pavla Bradáče, věnující se podrobně hrám na vycházce a utváření vztahu se svým psem, najdete zde. Někdy může psovi trvat delší čas, než se plně „přeprogramuje“ a začne v daných situacích aplikovat nové vzorce chování. Nezapomínejte si každou vycházku se psem užívat a být mu dobrým a společníkem. Díky tomu budujete i základní pilíře vztahu člověka a psa.

Co se v první části 9. dílu dozvíte:

  • O učení za pomoci následků vlastního chování
  • Operantní podmiňování
  • Luring – navádění pomocí pamlsků
  • Capturing – zachytávání chování
  • Shaping – clicker trénink a pozitivní posilování
  • Nápodoba
  • Výuka nápodobou

Délka videa: 7 minut

Psí Logika 9. díl, 1. část - Jak se u psa vytváří chování, jak se pes učí

Jak už jste se v některém z minulých dílů online webináře Psí Logika dozvěděli, psi mají na rozdíl od vlků větší schopnost učit se a měnit vrozené a zaběhnuté vzorce chování. V tomto díle se seznámíte s tím, jak pes přemýšlí, jak se učí a jak dalece může majitel a okolí ovlivnit chování a jednání psa v jednotlivých situacích. Naučené vzorce a nežádoucí chování je díky tréninku a výchově možné přeučit na chování žádoucí. Pokud jste zastávali názor, že vrozené chování u psa už změnit nejde, můžete být nyní velmi mile překvapeni. Velká část vrozeného chování změnit jde. Je ovšem třeba zvolit správný přístup a mít dostatek trpělivosti, aby byl výsledek učení pozitivní. Ke změně chování našeho psího mazlíčka je nejprve třeba rozklíčovat a analyzovat příčiny aktuálního nežádoucího chování. Další postup je následující. Nesnažte se svého psa odnaučit špatnému chování, ale učte jej chování správnému, které je v dané situaci žádoucí. Kapitole psího chování a učení budou věnovány následující 3 díly online seriálu Psí Logika. V 1. části 9. dílu se dozvíte, jakým způsobem se utváří nepříjemné a nežádoucí chování psů, za něž si mnohdy můžeme sami, jak je možné dané chování zesílit nebo zeslabit a jakým způsobem funguje psí logika. V následujících dvou navazujících dílech vás čeká sonda do tématu a jednotlivých aktivit, které vám postupně představí psí psycholog a kynolog, Ing. Pavel Bradáč, jehož další přednášky a kurzy můžete najít například zde. Nezapomínejte, že je důležité se psem utvářet vztah, který je formován prostřednictvím her a díky společně strávenému času. Ať vám vaši psi přinášejí jen radost. A kdyby přeci jen trochu zlobili, tento online kurz vám pomůže blíže poznat psí psychiku a zjistit, jak pes přemýšlí. Toho můžete následně krásně využít a jednotlivé postupy a cvičení aplikovat v praxi.

 

Co se ve 2. části 9. dílu dozvíte:

  • Učení pomocí následků vlastního chování
  • Pozitivní posílení chování
  • Negativní posílení chování
  • Tresty
  • Averzivní výcvikové metody
  • Desenzitizace
  • Zábava a hravé chování u psa
  • Jak pochválit psa
  • Bridge
  • Klikr trénink

Délka videa: 17 minut

Psí Logika 9. díl 2. část Jak se psi učí, jak se vytváří chování, čím se chování posiluje

Zjevným důvodem, proč se náš pes v nejrůznějších situacích chová právě daným způsobem, je očekávání, že mu toto chování přinese určitou výhodu a získá to, co chce. Ne vše, co naši chlupáči dělají, vykonávají kvůli odměně. V situacích, kdy se pes zrovna nechová podle našich představ (demoluje byt, neposlechne na přivolání, obtěžuje ostatní lidi a psy, …), se logicky nabízí možnost psa potrestat, aby si pro příště pamatoval, že se takto chovat nemá. Aby trest fungoval, měl by přijít bezprostředně poté, co nežádoucí chování nastane. Tresty ani zákazy nikam nevedou a spíše, než na odstranění nežádoucího chování je důležité, zaměřit se na posílení chování žádoucího a to pěstovat. Jednou z nejčastějších chyb, které se při výcviku psa můžete nevědomě i vědomě dopustit, je nahrazení jednoho problémového chování druhým. Co v tomto případě dělat a jak postupovat se dozvíte v následujícím videu, stejně jako v něm budete seznámeni s tématem operantního podmiňování. Jako první definoval operantní podmiňování a jeho vliv na chování zvířat přední zástupce behaviorismu, Bob Bailey. Tento způsob se dodnes jeví jako jeden z nejúčinnějších a vede k žádoucímu výsledku chování našich zvířecích mazlíčků. Operantní podmiňování je založeno na principu podnětu vyvolávající určité chování a jeho následku. Jak posilovat a učit psa jednotlivým pokynům a jak na odbourání nežádoucího chování vám ve 2. části 9. dílu webináře Psí Logika vysvětlí odborník na psí chování, Ing. Pavel Bradáč. Pokud byste rádi získali více informací o tom, jak psa trénovat pozitivně, neváhejte a přihlaste se do uceleného ročního výukového programu plného návodů, her a dalších informací.

Co se ve 3. části 9. dílu dozvíte:

  • Manipulativní způsoby chování
  • Jak s námi psi manipulují
  • Test – chová se manipulativně i váš pes?
  • Nežádoucí psí chování
  • Vynucování pozornosti
  • Upoutávání pozornosti

Délka videa: 8 minut

Psí Logika 9. díl, 3. část - Jak se psi učí - Jak a čím s námi psi manipulují

Udělá na vás psí oči a vy ihned podlehnete a ten kus masa, o který pes tak dlouho pod stolem žadonil, mu s láskou dopřejete. Zásady, kterými jste se doposud řídili a pevně si za nimi stáli, jsou ta tam. Ve 3. části 9. dílu se psí psycholog a odborník na chování našich mazlíčků, Ing. Pavel Bradáč, zaměřuje na manipulativní chování psa. Jakým způsobem s námi psi manipulují a jak se nás snaží ovládat? Většinou našim chlupáčům podléháme v momentu, kdy na nás bez ustání doráží a dělají prosebné výrazy, aby nás obměkčili. Pávě v těchto situacích pro psa uděláme doslova vše, co mu na očích vidíme. Svým způsobem mohou být některé projevy manipulativního chování psa roztomilé a na první pohled zdánlivě nevinné. Pokud jednou povolíme a necháme se v dané situaci oblomit, může příště přijít něco mnohem horšího. V ten moment nám psí chování a manipulace může začít přerůstat přes hlavu a vyeskalovat až v nežádoucí chování, kdy pes ve snaze získat naši pozornost a vydupat si to, co chce, demoluje například nábytek. To už tak milé ani úsměvné nebývá. Nenechat sebou manipulovat a současně dopřát psovi jeho potřeby, je skutečně tvrdý oříšek. Být se psem parťák a fungovat jako sehraná dvojka je podmíněno důvěrou, kterou díky společným aktivitám a trávením času se psem vytváříme na základě kladných prožitků. Jak důvěru se psem budovat a na jakých pilířích ji je možné vystavět, zjistíte díky tomuto kurzu. Zdali i vámi váš pes manipuluje, zjistíte díky testu v následujícím videu.

 

Co se v 10. dílu dozvíte:

  • Zásady bezpečnosti při hrách a aktivitách se psem
  • Vnímání rizik přetížení psa
  • Limity fyziologické a psychické
  • Aktivity u psa a příjem jídla a vody
  • Bezpečnost během aktivit
  • Jaké předměty nepoužívat
  • Na jaké překážky si dávat pozor
  • Plavání a bezpečnost u vody

Délka videa: 15 minut

Psí Logika 10. díl - Bezpečnost při psích hrách a aktivitách

Trávit čas se psem a věnovat se mu, je skvělou příležitostí, jak utvářet kvalitní vztah se svým domácím mazlíčkem a budovat vzájemnou důvěru. Důležitým tématem při hrách s našimi psy je vnímat riziko přetížení psa. Jak spolehlivě se svým psím mazlíčkem zahnat nudu, tipy na hry na vycházku a jak na budování důvěry a vztahu, se dozvíte v těchto kurzech. Při aktivitách a hrách je třeba myslet na to, že i pes má svoji omezenou kapacitu a limity, které bychom jako majitelé měli umět odhalit. Stejně jako u člověka je při pravidelném fyzickém tréninku a zátěži důležité zvykat si postupně a zatěžovat tělesnou schránku a svalové partie v přiměřené míře. Proto ani trénink a venkovní aktivity nepřehánějte a berte ohled na věk psa i počasí. Stejně jako člověka je důležité nechat i psa před větší zátěží rozehřát a respektovat jeho fyziologické potřeby. Obzvláště za teplého počasí pak nezapomeňte svému chlupáčovi s sebou vzít vodu a dávat mu pravidelně napít. Při venkovních toulkách a procházkách dbejte na vaši bezpečnost i bezpečnost psa. Všímejte si povrchu prostředí, překážek i terénu, kde se pohybujete. Psi neodhadnou své limity, je třeba je rozpoznat za ně, včetně varovných signálů, kdy je pes unavený a včasně reagovat. Proč je důležité hrát si se psem? Na co si při hrách dávat pozor, jak zajistit bezpečné prostředí a podmínky a jak přijít na to, kde jsou limity vašeho psího mazlíčka? Jak poznat únavu psa při plavání a jiných činnostech? Nejen na tyto otázky získáte odpověď v závěrečném 10. díle seriálu Psí Logika, kterým vás provede, kdo jiný než zkušený kynolog a psí psycholog, Ing. Pavel Bradáč. Další videa a přednášky na podobné téma můžete najít zde. Věříme, že si se psy užijete spoustu zábavy a společně strávený čas vás bude jen těšit.